II niedziela Adwentu 2018

„Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas”W tę Druga niedzielę Adwentu od początku Bóg kieruje do nas słowa pocieszenia. Nasz Ojciec przypomina nam o naszym wybraniu, o tym, że cieszy się każdym swoim dzieckiem. Dobrze jest sobie wyobrazić cała tę scenę tak plastycznie opisaną przez proroka Barucha. Bóg Ciebie i Mnie ubiera, koronuje, unosi do góry. Ojciec prowadzi nas do siebie i robi wszystko byśmy nie ustali w drodze. Jeśli dziś jest ci ciężko, jeśli czujesz swoja kruchość, jesteś sobą rozczarowany, to te słowa są specjalnie dla Ciebie.

Ewangelia tej niedzieli wraca do tematu drogi. 

Ukazuje św. Jana Chrzciciela wzywającego do prostowania dróg.

W konkretnym czasie historycznym przyszedł Jezus zapowiedziany przez Jana, aby nas przyprowadzić do Ojca. On jest  z nami i tak jak mówi Ewangelia zasypuje wyboje, prostuje ścieżki w naszych sercach. Trzeba tylko w to uwierzyć i Jemu zaufać.

Pozwólmy, aby się rozgościł w naszym sercu i je przemieniał.

„Miłość nie pozwala na to, aby w tobie trwała dolina, bo gdybyś tylko posiadał pokój, cierpliwość i dobroć, wtedy stałbyś się górą Bożą. (…) Na co tobie się przyda, że Chrystus niegdyś przeszedł wiele, jeśli nie przyszedł do twojej duszy” (Orygenes)

 

Strona Sióstr Pijarek. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2013