Formacja

Nasze nowicjuszki

Od kilku dni cieszymy się dwoma nowicjuszkami, które przeżywają Nowicjat w Hiszpanii,
w Saragossie. Napisały swoje pierwsze wrażenia.

Agnieszka:

 

„Podczas uroczystych nieszporów w przeddzień uroczystości świętego Naszego Ojca Józefa Kalasancjusza razem z Anią rozpoczęłam kolejny etap formacji w duchu pijarskim- nowicjat. Na początku bałam się, jak sobie poradzę z językiem hiszpańskim- czy będę w stanie jakoś to wszystko ogarnąć? Jednak strachy były niepotrzebne...jak czynimy to, czego w danej chwili oczekuje od nas Jezus to Jego łaska nas wspomaga...dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych! Wystarczy Mu zaufać i pozwolić się poprowadzić...a wówczas to ON działa - nie my...przekonałam się o tym na własnej skórze. Nowicjat poza ojczyzną, formacja w języku, którym mówili Nasi Święci i możliwość poznania nowej kultury to wymagające, ale też niesamowicie wzbogacające doświadczenie. Wiele już otrzymałam od Boga i tych, wśród których żyję...i wiele jeszcze przede mną. Za wszystko niech Pan będzie uwielbiony!!! Ufam, że będę potrafiła wiernie współpracować z Jego łaską każdego dnia...Jesus es mi Camino, es mi  Verdad y es mi Vida...(tł. Jezus jest moją Drogą, moją Prawdą, moim Życiem)”.

Ania:

,, Nauczcie mnie naśladować Chrystusa Ukrzyżowanego

w życiu ubogim, posłusznym i w czystości. Nauczcie mnie być osobą modlitwy, w czynieniu miłosierdzia, w oddaniu misji nauczania Kościoła

w duchu Matki Pauli (…)''. To nasze słowa wypowiedziane w czasie rozpoczęcia nowicjatu w Wigilię uroczystości św. Józefa Kalasancjusza w kaplicy naszej wspólnoty w Zaragozie. Bardzo dla mnie bliskie, oddające ten czas.

            Czekałam na ten czas nowicjatu bardzo. Cieszę, że mogłam zacząć go w Roku Kalasancjusza i w Wigilię Jego Święta. I prosić Jego i Matkę Paulę by pomagali mi w tym szczególnym czasie być bardziej dla Jezusa, bardziej dla naszego Instytutu i bardziej dla naszej misji.

            W tym dniu poruszyło mnie bardzo, że Pan ,,umiłował mnie i siebie samego oddał za mnie” abym i ja mogła odpowiedzieć Jemu starając się co dzień mimo moich słabości i grzeszności oddawać się Jemu, i w ten sposób odpowiadać na Jego totalne wydanie Siebie dla nas, dla mnie.

Czytaj więcej: Nasze nowicjuszki

Jak wzrastamy?

NASZA FORMACJA - Jak wzrastamy?

Przyoblekliście się w nowego człowieka, który wciąż się odnawia ku głębszemu poznaniu Boga według obrazu Tego, który go stworzył ( Kol 3, 10)

Zjednoczone we wspólnocie wiary miłością daną nam przez Ojca i powołaniem kalasantyńskim oraz naśladując sposób życia, jaki Chrystus prowadził z uczniami, a pierwszy Kościół zachowywał z Maryją, stajemy się w szczególny sposób znakiem nadziei przyszłego Królestwa i braterskiej jedności między ludźmi (Konstytucje, pkt 24)

 

Proces formacji kadydatek
odbywa się na trzech etapach:
przednowicjat, nowicjat i juniorat,
i zmierza,
by w środowisku wspólnoty pijarskiej
dziewczęta doszły do rozeznania swojego powołania
i stopniowo w nim dojrzewały
(Konstytucje, pkt 91)

Czytaj więcej: Jak wzrastamy?

Strona Sióstr Pijarek. Wszelkie prawa zastrzeżone. 2013